Beebi esimene eluaasta – vajalikud tooted uneajaks

Minu pisike preili on just ühe aastaseks saanud, mistõttu olen palju oma mõtetes tagasi vaadanud möödunud aastale (mis möödus justkui sekundiga) ning muu hulgas ka nendele asjadele, mis on soetatud ning mis on vähem või rohkem vajalikuks muutunud. Otsustasin oma kogemuse ka kirja panna ning et jutt liiga pikaks ei veniks, siis teen seda kategooriate kaupa – minu hinnangul kõige vajalikumad tooted uneajaks, mänguajaks, söögiajaks, vannitoas ja õues (autos/vankris). Esimesena alustan teemast, mis on olnud kahtlemata üks keerulisemaid – uneaeg. Seejuures soovin rõhutada, et antud juhul kirjutan ainult enda isiklikust kogemusest, mis on seotud paljuski ka konkreetse lapse iseloomu ja vajadustega.

Ma olen palju kuulnud väga hea unega lastest, kuid minu põnn seda paraku pole olnud kordagi. Kui räägitakse, et vastsündinud magavad esimesed elunädalad maha, siis ilmselt tänu ülekandmisele tehti seekord need rahulikud ja vaiksed nädalad kõhus olles juba ära. Seetõttu on magama saamine olnud algusest peale SUUR katsumus ning magama jäämist õpime me mingil määral tegelikult siiani (kuigi edusammud on märgatavad). Ma leian, et laps peab magama jäädes tundma end turvaliselt ja seetõttu olen ma algusest peale ka teinud kõik selleks, et uinumine oleks võimalikult lihtne ja pehme.

mähkimistekkMähkimistekk (leiad SIIN) – asendamatu esimestel elukuudel. Kui pisike teki sisse mähkida, siis läks magamine veidigi lihtsamalt, lisaks ei olnud tal võimalik end oma käte sahmimisega üles ajada. Esimesed elukuud magas seega minu põnn koguaeg ainult sisse mässituna, proovisin vahepeal ka ilma, aga sel juhul muutus magama jäämise tõenäosus veelgi väiksemaks. Päris alguses mässisin ma lapse tavalise baikateki sisse, mis ajas ka asja ära, aga sel juhul pidin ma öösiti lisaks toitmiskordadele veel mitu korda üle mähkima, seega kui ma ühel hetkel sain õige mähkimisteki, muutus elu palju-palju mugavamaks ning selleks ju enamik beebitooteid mõeldud ongi, ilma väga paljude toodeteta on võimalik hakkama saada (ning seda mitte ainult beebikaubanduse valdkonnas), aga kui on võimalik elu mugavamaks ja lihtsamaks muuta, siis miks mitte seda kasutada.

puuvillatekk Umbes kolmandast kuni neljanda elukuuni sain ma lapse lõpuks lihtsalt tekiga magama. Külmematel perioodidel ning ka õues vankris eelistasin tihti imepehmeid ja soojasid fliistekke, aga kõige kõige lemmikumaks muutus kiiresti puuvillane struktuurne tekk (leiad selle SIIN), mis leiab kasutust nüüd ka mitte ainult uneajal, vaid näiteks palava ilmaga kui laps on süles, siis meie vahele. Kui nii minul kui lapsel on suvised riided, siis nahk naha vastas ajab veelgi rohkem higistama, puuvillane tekike vahekihina aitab nii higistamist vähendada kui ka imeb liigse higi endasse, mistõttu püsib beebi nahk kuivana.

kott 6-18kLigikaudu neljanda-viienda elukuu jooksul tabas meid uus unemustrite muutus, mida on kajastanud ka erinevad unespetsialistid. Muu hulgas tõi see kaasa selle, et laps oli uneajal aktiivsem ja hakkas rohkem läbi une ringi sahmima, mistõttu kadus tekk pealt ära. See aga omakorda ajas une ära ning pidin hakkama öö jooksul korduvalt käima talle tekki peale panemas. Juhul kui jõudsin kiiresti jaole ning ta polnud veel täiesti üles ärganud, siis teki peale panemise peale uinus ta koheselt uuesti. Seega otsustasin katsetada magamiskotiga (leiad selle SIIN), mis muutis ööuned vähemalt veidi rahulikumaks taas tagasi, teki kadumisega seonduvad ärkamised hakkasid vähehaaval kaduma. Veidi enne aastaseks saamist kadus meie peres magamiskoti kasutamise vajadus ära, aga tean paljusid peresid, kus ka 2-3 aastased lapsed magavad magamiskottides (vanematele lastele mõeldud magamiskoti leiat SIIT).

kaisukasMa olen seoses meie uneraskustega lugenud väga palju erinevate unespetsialistide raamatuid, nii leebemaid variante kui unekooli raamatuid. Kuigi ma ei usu nutuga unekooli meetoditesse, siis erineva lähenemistega unespetsialistid kõik soovitavad ühe uinumisabistajana kasutada kaisukat. Kaisukas on see, mis aitab lapsel tunda end turvalisena kui ta ärkab üksi oma voodis ning mida vanem laps on, seda kergemini saab ta kaisuka endale kaissu haarata ja ise end rahustada. Enne kui laps mõne kaisuka omaks võtab, võib juhtuda, et on vaja katsetada erinevaid kaisukaid. Meil võeti omaks pildil toodud roosa kaisukas (leiad selle SIIN). Kui aga laps on valivam ning sobiva kaisuka leidmiseks tuleb palju erinevaid katsetada, siis leides sobiva, soovitan kindlasti 1-2 samasugust kaisukat varuks osta juhuks, kui peaks midagi juhtuma ning  seda õiget enam müügil pole.

anna_tumepruunNeed neli toodet ongi minu hinnangul kõige vajalikumad olnud ning soetan need ka järgmiste lastega juba eelnevalt ära. Lisaks on muidugi meil vajalik olnud ka võrevoodi (leiad SIIN) ja voodipesu (leiad SIIN), aga need on rohkem sellised universaalsed asjad, mille soetamise vajalikkuses ilmselt ei kahtle ükski tulevane lapsevanem :).

Kui Sul on kommentaare ja täpsustusi või kui Sinu peres olid vajalikud ja asendamatud hoopis teised tooted, siis anna julgelt kommenteerides teada või saada meile kiri info@esimesedsammud.ee

Lisa kommentaar