Beebi päevakava loomine

Regulaarse päevakava loomine söömiseks, magamiseks ja mängimiseks, võib muuta kooskasvamise palju lihtsamaks ja etteaimatavamaks. Järgnevalt toome mõned ideed, kuidas edukalt päevakava järgimist harjutama hakata.
 
Harjuta beebile varakult sisse kindel une-eelne rutiin.
Kirjutasime eelnevalt hea une-eelse rutiini tähtsusest (LINK) ja kuidas seda saavutada. Une-eelse rutiini olemasolu on võtmeteguriks ka päevakava loomisel, kuna see aitab saavutada regulaarsust ööunne minekul.
 
Õpeta beebile erinevusi päeva ja öö vahel
Paljud beebid ajavad mingil hetkel sassi päeva ja öö. Päeva ja öise aja erinevustest arusaamine võib osutuda võtmeteguriks hea päevakava saavutamise juures.
 
Jälgi oma beebi vajadusi
Erinevad veebilehed, raamatud, teised vanemad on kindlasti abiks mõistmaks, milline päevakava sobib Su beebile, ent kindlasti tuleks jälgida beebi enda poolt antavaid signaale, millised on just tema vajadused. Oma beebi käitumismustrite mõistmine võtab küll aega ja kannatust, aga tasub pidada beebi tegevuste kohta mõnda aega päevikut. Kirjuta üles uneajad, söögiajad, mänguajad jne ning kasuta seejärel seda päevikut, et paika panna päevakava, mida hakkate järgima.
 
Alustades päevakava järgmist, peab see mõnda aega olema kõige olulisem
Kui oled pannud paika päevakava, mida plaanid hakata järgima, siis tee see esimesel paaril nädalal prioriteediks. Kui päevakava on saanud kindlaks harjumuseks, siis ei juhtu sellest midagi hullu, kui aegajalt, eriti lõunasel ajal, tuleb tegevusi muuta.
 
Ole valmis muutusteks
Esimesel eluaastal areneb laps väga suurel kiirusel. Ta peaaaegu kolmekordistab oma kaalu ning õpib uusi oskusi nagu istumine, roomamine ja isegi kõndimine.  Kasvuspurtide või uute oskuste õppimise ajal võib toimuda muutusi ka harjumuspärases rutiinis. Laps võib olla näljasem kui varem, vajada rohkem und või vastupidi ärgata tihedamini. Jälgi oma last – ta võib varsti tagasi harjumuspärasesse rutiini naasta või on see märgiks, et aeg on vastavalt lapse arengule päevakava kohandada.
 
Muuda päevakava vastavalt lapse vanusele
Just siis kui päevakava on kinnistunud ja muutunud harjumuspäraseks, võib olla aeg seda muuta. Lapse kasvades hakkab ta vajama järjest vähem päevaund ja rohkem ärkveloleku-, mänguaega. Samuti hakkab ta sööma lisatoitu. Selliste arenguetappide saabudes on vaja vastavalt teha muutusi päevakavas.
 
Ära eelda täiuslikkust
Kuigi beebidele meeldib kindel rutiin, siis ole ikkagi valmis igapäevasteks muutusteks. Vahetevahel jätavad beebid mõne päevaune ära, tahavad süüa tavapärasest rohkem, ärkavad varem jne. Samuti toimub muu elu teie ümber endiselt edasi – puhkusereisid, vanemad õed/vennad, plaanid sõprade ja perega jne.

Allikas: http://www.babycenter.com/0_seven-keys-to-creating-a-successful-baby-sleep-feeding-and-p_3657544.bc

Lisa kommentaar