Pärast lapse sündi vajalikud avaldused ning taotlused

Lapse sünd on suur sündmus, mis muudab hetkega kogu senist elukorraldust. Seejuures on kohe pärast sündi vaja hulgaliselt pabereid täita (alustades lapse nime panekust ning lõpetades lasteaiakoha taotlusega), mis võib just vanemateks saanute pea sassi ajada. Oleme püüdnud teha abistavat nimekirja, et kõik vajalik saaks tehtud. Kui Sul on parandusettepanekuid või täiendusi, palun saada meile kiri info@esimesedsammud.ee või jäta kommentaar.

Sünnitusmajast koju saades helista esimesel võimalusel perearstile (lähtudes ikkagi perearsti vastuvõtu aegadest), teatad lapse sünnist ja saad esimese vastuvõtu aja. Osad perearstid tulevad esimeseks vastuvõtuks hoopiski Teid koju vaatama mitte ei pea ise kohale minema.

Nimepanekuks on kaks varianti, abielus olles saab seda teha riigiportaalis (www.eesti.ee) või perekonnaseisuametis/vallasekretäri juures/linna- või maavalitsuses. Samas saab kohe nime pannes teha avalduse kohalikuks sünnitoetuseks (kui Sinu linnal/vallal see on olemas) ning tihti on mõistlik seal kohe teha ära ka lasteaiakoha avaldus.

Vaata lapse nimele esitatavaid nõudeid siin:
https://www.eesti.ee/est/perekond/rasedus_ja_lapse_sund/sunni_registreerimine_ja_nime_valik

 Pensioniametis tuleb teha ühe kuu jooksul sünnist kaks avaldust, neid saab teha kas internetis digiallkirjastamise võimaluse olemasolul (http://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/peretoetuste-ja-vanemahuvitise-blanketid/) või kohapeal Pensioniametis. Esimene avaldus on perehüvitiste avaldus, mille alusel saab riikliku sünnitoetuse, igakuise lapsetoetuse lapse sünnist täisealiseks saamiseni (esimese kuu eest päeva täpsusega) ja lapsehooldustasu, mida makstakse pärast vanemahüvitise lõppemist lapse 3a saamiseni. Teine avaldus on vanemahüvitise avaldus, mille võib samuti koheselt pärast lapse sündi ära teha.

Peretoetuste maksepäev on iga kuu 8ndal (või kui 8sas on puhkepäeval, siis eelneval tööpäeval). Kui avaldus esitada enne 15. kuupäeva, tehakse esimene väljamakse hiljemalt järgmise kuu maksepäeval. Kui esitada pärast 15. kuupäeva, siis tehakse hiljemalt ülejärgmise kuu maksepäeval.

Töökoha olemasolul tuleb teha ka avaldus tööandjale vanemapuhkuseks, selle võib samuti teha ära kohe pärast lapse sündi, ei pea ootama dekreedi lõppu. Küll aga tuleb see teha hiljemalt 14 päeva enne dekreedi lõppu.

Allikad: http://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/, http://www.eesti.ee

Koostatud: 07. märts 2016

Lisa kommentaar